mariso
25 دی 1401 - 12:41

کرمان در دهه فجر غرق شادی و نشاط می‌شود/ اجرای برنامه‌ها با کلیدواژه «روایت پیشرفت»

کرمان در دهه فجر امسال آن‌طور که مسؤولان می‌گویند غرق در شادی و نشاط می‌شود تا مردم در کنار یکدیگر چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، نشست شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌های استان با موضوع دهه فجر در حالی امروز در محل سالن شهید مرتضوی با حضور محمدمهدی فداکار استاندار کرمان برگزار شد که بنا به گفته مسؤولان، کرمان در دهه فجر امسال غرق در شادی و نشاط می‌شود تا مردم در کنار یکدیگر چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند.

لزوم استفاده از شیوه‌های نو برای دستاوردهای نظام

استاندار کرمان در این نشست اظهار داشت: دهه فجر یک سنت و فرصت مناسب برای بیان خدمات نظام اسلامی است و این دولت و آن دولت ندارد، زیرا بیان خدمات نظام است و باید گفته شود و به شیوه‌های نو برای بیان واقعیت‌ها نیاز داریم.

محمدمهدی فداکار خطاب به مدیران روابط‌عمومی‌ها گفت: ارائه «روایت پیشرفت» هنر می‌خواهد و روابط‌عمومی‌ها این هنر را دارند و تجربه‌های موفق را به اشتراک بگذارید و کارهای زیادی که در دستگاه‌ها انجام می‌شود را به نحو مطلوبی ارائه کنید.

وی خواستار سرکشی از خانواده شهدا طی دهه فجر شد و ابراز داشت: از دوستان رسانه‌ای برای تولید محتوای مطلوب در سالگرد شهید سلیمانی قدردانی می‌کنم که برای بهتر برگزار شدن برنامه‌ها و تحت تاثیر قرار دادن فضای اجتماعی کشور به‌خوبی فعالیت کردند.

استاندار کرمان یادآور شد: دولت طی یک سال گذشته کارهای بزرگی را انجام داده است و این حرکت موجب شد تا دشمن توطئه خود را جلو بیندازد.

فداکار با اشاره به اینکه حذف ارز ترجیحی کار بزرگی بود و اگر انجام نشده بود با چالش مواجه بودیم، تصریح کرد: مصرف روغن به کمتر از نصف مصرف قبل رسیده است و این در حالی بود که بیشتر روغن‌ها، قاچاق می‌شد و با توجه به آرد رایگانی که در اختیار کارخانجات قرار می‌گرفت، ماکارونی ایرانی تا کانادا هم صادر می‌شد.

وی اضافه کرد: روابط‌عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها و نهادها کارهایی که طی یک سال اخیر صورت گرفته است را با روایت هنرمندانه به مردم ارائه دهند.

استاندار کرمان تصریح کرد: ضعف‌هایی در حوزه‌های مختلف مانند راه‌ها و پل‌ها داریم اما کارهای خیلی زیادی هم صورت گرفته است، به‌طور نمونه شرکت گاز استان کرمان در کشور اول شده است اما اگر گاز به یک منطقه نرسد ما آن را می‌گوییم و برجسته می‌کنیم، هرچند نقدها باید گفته شود از سوی دیگر باید به دستاوردها هم بپردازیم.

آخرین اخبار پروژه‌های کرمان را اینجا بخوانید

فداکار از شبکه‌گذاری آب شرب برای جیرفت و شهرستان‌های شرقی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: این شبکه تا پایان سال جاری راه‌اندازی شود و افزود: شبکه آب شهر کرمان نیز راه‌اندازی می‌شود و ۷۰۰ روستا آبرسانی شده‌اند و اصلاح شبکه‌های آب روستایی انجام شده است.

مقام عالی دولت در استان کرمان بیان داشت: از شرکت‌های معدنی و صنعتی بزرگ استان برنامه مسؤولیت‌های اجتماعی خود به‌ویژه در سالگرد شهادت سردار سلیمانی قدردانی می‌کنم.

فداکار بیان داشت: برای توسعه مجموعه مرغ اجداد در کرمان اقداماتی صورت گرفته و برای محصول خرما گام برداشته‌ایم و در زمینه ایجاد بندر خشک با سرمایه‌گذاری خارجی هم اقدام کرده‌ایم.

وی با اشاره به ظرفیت مناسب استان کرمان در بخش انرژی خورشیدی یادآور شد: پنج سایت انرژی خورشیدی در استان آماده شده است و برای سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی ارائه می‌‌شوند.

فداکار درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه مسکن در استان کرمان هم گفت: رفسنجان شهر اول در ساخت مسکن است و در چند نقطه مجموعه‌های مسکونی بالای ۱۰۰ و یا ۲۰۰ واحدی داریم که در آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی عنوان کرد: طراحی برنامه‌های هنرمندانه در دستگاه‌های مختلف استان کرمان طی دهه فجر سال‌جاری در دستور کار روابط‌عمومی‌ها قرار گیرد و اطلاع‌رسانی در این زمینه برای مردم انجام شود.

«روایت پیشرفت» کلیدواژه برنامه‌های دهه فجر در کرمان

در همین حال مدیرکل روابط عمومی استانداری و مشاور استاندار کرمان اظهار داشت: «روایت پیشرفت» کلیدواژه‌ای که باید در ۹ کمیته شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به‌مناسبت ایام‌الله دهه فجر تسری یابد.

مجتبی اسدی‌زاده ادامه داد: شورای هماهنگی روابط‌عمومی استان کرمان به پایان دوره دو ساله خود نزدیک می‌شود و انتخابات جدید را در اسفندماه برگزار می‌کنیم.

تاکید بر اجرای برنامه‌های باکیفیت در دهه فجر

همچنین مسؤول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه رهبری، حضور و باورهای مردم مهمترین اصل در جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: دشمن از ابتدای انقلاب توطئه می‌کند و این سه مورد را هدف گرفته است.

حسین انجم‌شعاع ادامه داد: در اغتشاشات اخیر نیز ولایت و باورهای مردم به‌ویژه نسل جوان و نوجوان مورد هجوم قرار گرفت و دشمنان می‌دانند تا زمانی که مردم بیایند و باورهای دینی و ملی خود را داشته باشند، حاضرند تا پای جان خود پای انقلاب بایستند.

وی با بیان این مطلب که جنگ شناختی یعنی باور افراد را تغییر دهند، افزود: در دهه فجر این فرصت به وجود می‌آید تا جایگاه ولایت را تقویت کنیم و نسبت به نقشه‌هایی که دشمن برای نسل جوان و نوجوان ما دارد، برنامه‌ریزی کنیم.

انجم‌شعاع ادامه داد: هدف دشمن از توطئه‌ها، فتنه‌ها و جنگ شناختی این است تا مردم را نسبت به نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی بدبین کند و وحدت، همدلی و اتحاد بین مردم را از بین ببرد و نظام اسلامی را ناکارآمد نشان دهد و بگوید نظام برای مدیریت جامعه امروز کارآمدی لازم را ندارد.

وی تصریح کرد: دشمنان می‌دانند اگر جمهوری اسلامی موفق شود و بتواند پیشرفت کند، می‌تواند الگویی برای سایر کشورها باشد، بنابراین همه تلاش آنها این است که جمهوری اسلامی موفق نشود و سپس اعلام کنند این تفکر و اندیشه شکست‌خورده است.

انجم‌شعاع خاطرنشان کرد: دهه فجر می‌تواند این فضا را ایجاد کند به همه مسائل جواب دهیم و روایت پیشرفت را بیان کنیم و ظرفیت‌ها و استعدادها در دانشگاه، آموزش و پرورش و ادارت وجود دارد و باید با هم‌افزایی این ظرفیت‌ها را پای کار آوریم و بیان دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی با استفاده از ابزارهای جدید پیشرفت‌ها را طوری نقل کنیم که قابل باور باشد.

کرمان را غرق شادی و نشاط کنید

وی تصریح کرد: وظیفه‌ای که در وضعیت حساس امروزی داریم این است که در دهه فجر فضای شادابی و نشاط در اداره و جامعه به وجود آوریم و چراغانی، نصب ریسه و پرچم و تزئین سردرب ادارات و خیابان‌ها را داشته باشیم و فضای شهر پر از شادی و نشاط شود.

مسؤول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان همچنین برگزاری برنامه‌های کیفی و تاثیرگذار در دهه فجر را امری لازم دانست و متذکر شد: بعضی وقت‌ها برنامه‌های زیادی برگزار می‌کنیم، اما کیفیت لازم را ندارند.

انجم‌شعاع خطاب به مدیران روابط‌عمومی‌ها ادامه داد: در برنامه‌ها فقط به کارکنان فکر نکنید بلکه برای خانواده آنها هم برنامه و مسابقات با کیفیت داشته باشید و در قالب این برنامه‌ها به شبهات مطرح‌شده پاسخ دهید.

وی همچنین حضور کارکنان و خانواده‌ها در ویژه‌برنامه‌های ۱۲ و ۲۲ بهمن را مورد تاکید قرار داد و ابراز داشت: راهپیمایی ۲۲ بهمن بزرگترین اجتماع مردم است و در راهپیمایی سال ۹۸ که قبل از شیوع کروناویروس بود، بیش از ۲۰۰ هزار نفر در راهپیمایی کرمان شرکت کردند.

انجم‌شعاع با اشاره به اینکه ادارات برتر و نمونه در همایش دهه فجر معرفی می‌شوند، از روابط‌عمومی‌ها خواست برای دهه فجر امسال وقت و توان بگذارند و جشن‌ها و برنامه‌های متنوع و با کیفیت را برگزار کنند تا نشاط و شادابی در جامعه فراگیر شود.

روابط‌عمومی‌های «بوق تبلیغاتی» نباشند

همچنین نماینده روابط‌عمومی‌های فرمانداری‌های استان کرمان در سخنانی اظهار داشت: امروز انقلاب رسانه شکل گرفته و اخبار با سرعت منتشر می‌شود و روابط عمومی‌ها برای خنثی‌سازی حمله‌های رسانه‌ای از خارج کشور موظفند حالت پدافند به خود بگیرند و اقداماتی داشته باشند.

سنجری ادامه داد: روابط عمومی‌ها پای کار آیند و فرمانداران و مدیران از روابط‌عمومی‌ها حمایت کنند تا از کمترین امکانات موجود بتوانند دستاوردها و خدمات دولت را بیان کنند.

وی ابراز داشت: اینکه روابط‌عمومی‌های ما بوق تبلیغاتی باشند را مردم نمی پذیرند و باید کاستی‌ها را هم بیان کرده و در این مورد شفاف‌سازی کنند.

سنجری یادآور شد: به‌طور مثال ما با مشکلات سوخت در جنوب کرمان مواجه هستیم و دستگاه‌های مرتبط با این حوزه باید بیایند و روشنگری کنند و یا در حوزه مسکن هم کاستی‌های برای مردم بازگو شود.

وی همچنین پیشنهاد داد در دهه فجر فرمانداران و مدیران کل موظف شوند، نشست‌های خبری و مصاحبه‌هایی را با صدا و سیمای مرکز استان کرمان داشته باشند.

سنجری تصریح کرد: گاهی فرمانداران افرادی را می‌آورند که برای‌شان عکس می‌گیرند و پیشنهاد می‌شود کارمندان روابط‌عمومی دارای کارت و یا ابلاغ باشند و آموزش‌های لازم را ببینند.

وی با تاکید دوباره بر لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی برای مدیران روابط عمومی‌ها، خواستار گزارش عملکرد روابط‌عمومی‌های فرمانداری شد.

شورای اطلاع‌رسانی بر محتوای رسانه‌ها نظارت کند

در عین حال نماینده روابط‌عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی نیز بیان کرد: چیزی که شاهد هستیم و در عمل اتفاق می‌افتد این است که صدا و سیما صرفا به پوشش خبری برنامه‌ها بسنده می‌کند و چیزی بیشتر از گفت‌و‌گوی ویژه خبری و اخبار را در رسانه ملی شاهد نیستیم و انتظار داریم شورای اطلاع‌رسانی استان وارد عمل شود و بر محتوای رسانه‌ها نظارت کند.

زینب کریمیان با اشاره به محدودیت‌های اینترنتی و حذف پیام‌رسان‌های خارجی اظهار داشت: پیام‌رسان‌های داخلی در حال استفاده هستند و هریک از دستگاه‌های اجرایی از یک پیام‌رسان استفاده می‌کند و ما اطلاع‌رسانی منسجم و جامعی نداریم، بنابراین نیاز داریم یک پیام‌رسان داخلی به‌عنوان پیام‌رسان واحد در استان معرفی شود و دستگاه‌های اجرایی در آن فعالیت کنند.

وی اضافه کرد: شبکه منسجم یکپارچه روابط‌عمومی‌ها را در استان نداریم و با توجه به اینکه روابط‌عمومی از تکنیک‌ها و ابزار مختلفی برای اطلاع‌رسانی و اقناع افکار عمومی استفاده می‌کند بنابراین هزینه‌ای به اطلاع‌رسانی اختصاص داده شود.

روابط‌عمومی‌ها به شعار و تبلیغات بیلبوردی بسنده نکنند

در همین حال نماینده شرکت‌ها، معادن و صنایع استان کرمان نیز در سخنانی اظهار کرد: گاهی ممکن است، شناخت درستی از مفاهیم نداشته باشیم، مثلا می‌گوییم «اقتصاد مقاومتی» یا «توسعه پایدار» اما درک درستی از مفاهیم نداریم.

مجتبی احمدی افزود: از مفاهیمی که وارداتی هستند تا مفاهیمی که حتی مفاهیم بومی ماست مانند کار جهادی که زیاد استفاده می‌کنیم نیز دچار بدفهمی و کج‌فهمی هستیم و یا با پیش‌شنوایی به سمت این مفهموم‌ها می‌رویم و وقتی مفاهیم را درک نکنیم، نمی‌توانیم آن را در مرحله اجرا به خوبی پیاده کنیم.

وی افزود: مسؤولیت اجتماعی یکی از مفاهیم است و وقتی به مجموعه بزرگی مثل مس سرچشمه یا سایر مجموعه‌ها می‌رسیم این مفهوم پررنگ‌تر می‌شود، اما به‌درستی درک نشده است و این در حالی‌ست که حدود ۱۰۰ سال درباره مسؤولیت اجتماعی بحث می‌شود که مفهومی متاخر و وارداتی است و رویکردهای زیادی در این حوزه شکل گرفته است اما اصل مفهوم فراتر از کارهای خیریه است و می‌توان با حمایت از دانش‌بنیان‌ها و اشتغالزایی برای رسیدن به مسؤولیت‌های اجتماعی گام برداشت.

احمدی در پایان سخنان خود اظهار داشت: در روابط‌عمومی‌ها به همگرایی و درک مشترک نیاز داریم تا به اهداف‌مان برسیم و در برنامه‌های روابط‌عمومی‌ها در حد شعار و تبلیغات بیلبوردی بسنده نشود.

در این جلسه همچنین از لوگوی «روایت پیشرفت» توسط محمدمهدی فداکار استاندار کرمان و حسین انجم‌شعاع مسؤول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان رونمایی شد.

پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 978045