mariso
26 آذر 1401 - 18:08

توهمات جدید بایدن درباره سفر به افغانستان

رئیس جمهور آمریکا در توهماتی تازه مدعی ۳۸ بار سفر به افغانستان و عراق شد و ادعا کرد عموی او بخاطر جنگ جهانی دوم نشان «قلب ارغوانی» دریافت کرده است، درحالی‌که چنین سابقه‌ای وجود ندارد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جو بایدن» رئیس جمهور  80 ساله و پرحاشیه آمریکا که بارها موضوع کهولت سن و مناسب نبودن او برای کرسی ریاست‌جمهوری زیر ذره‌بین رسانه‌ها قرار گرفته است، بار دیگر ادعای نادرست خود را درباره تعداد دفعاتی که به افغانستان و عراق سفر کرده است، تکرار نمود.

بایدن اظهارداشت: من 38 تا 39 بار به عنوان معاون رئیس جمهور به افغانستان و عراق سفر کرده‌ام و تنها دو بار به عنوان رئیس جمهور به آنجا رفته‌ام.

این نخستین باری نیست که بایدن درباره تعداد دفعاتی که از خاورمیانه بازدید کرده، اغراق می‌کند، رئیس جمهور آمریکا پیش از این نیز در نخستین سخنرانی خود درباره وضعیت آمریکا در کنگره این کشور مدعی شده بود که بیش از 40 بار به افغانستان و عراق سفر کرده است، درحالی‌که راستی‌آزمایی «پولتیکو» نشان می‌دهد تعداد دفعات واقعی که بایدن به افغانستان و عراق سفر کرده است، حدود 21 بار است.

به گزارش «دیلی میل»، آخرین باری که بایدن به عراق سفر کرد سال 2016 بود و آخرین بازدید وی از افغانستان نیز به سال 2011 باز می‌گردد، چند سال پیش از اینکه به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود.

رئیس جمهور آمریکا در میان کهنه‌سربازان آمریکایی همچنین به طور عجیبی مدعی شد زمانی که در سال 2008 معاون اول اوباما شد، به عمویش «فرانک بایدن» به دلیل خدمت در جنگ جهانی دوم نشان « قلب ارغوانی » اعطا کرد.

این درحالی است که عموی بایدن سال 1999 میلادی، یعنی تقریباً یک دهه قبل از تعیین او به عنوان معاون اول اوباما در سال 2008، در گذشته بود.

قلب ارغوانی نشانی است که به نام رئیس جمهور آمریکا به مجروحان یا کشته شدگان نیروهای نظامی آمریکا در حین خدمت اعطا می‌شود.

گزارش می‌افزاید، نه در آگهی ترحیم فرانک بایدن و نه در سنگ قبرش از او به عنوان دریافت کننده این نشان اشاره شده است و نه نام او در فهرست دریافت کنندگان این نشان وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 916322